Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

ČÍNSKÝ FESTIVAL PŘIVÍTÁ ROK MYŠI

PRAHA První ročník Čínského festivalu, který nese podtitul Sblížení kultur, proběhne ve dnech 30. ledna až 7. února 2008. V rámci unikátního projektu se uskuteční oslavy příchodu čínského nového roku – Roku myši v České republice. První ročník Čínského festivalu navazuje na šestiletou tradici hudebních oslav čínského nového roku v Praze. Hlavní organizátorkou je Feng-yün Song, zpěvačka čínského původu a autorka mnoha kulturních projektů. Cílem festivalu je podle Feng-yün Song přiblížit východní kulturní tradici západnímu světu a umožnit vzájemné obohacení kultur propojením čínské, české a moravské hudby. Odborným garantem akce je sinoložka Zlata Černá, předsedkyně Česko-čínské společnosti.

Program festivalu umožňuje porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů. Skládá se z hlavního putovního programu a z pestré doprovodné části, která vychází z místního českého a moravského folkloru.

Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout např. vystoupení Emila Viklického, Zuzany Lapčíkové, Reny Milgrom, ukázky umění čínských a středoasijských rituálních tanců a bubnů, tradiční čínský čajový obřad s ochutnávkou, divadelní představení a nebude chybět ani jarmark. Hlavní program bude propojen vystoupením Feng-yün Song a jejích hostů s názvem Hedvábná cesta. Čínský festival vyvrcholí 7. února Novoročním koncertem Feng-yün Song a Filharmonie Hradec Králové. Záznam koncertu bude vydán na CD.

Festival nabídne pestrý program postupně ve čtyřech městech: v Českém Krumlově (Městské divadlo, 30. 1.), v Praze (Palác Akropolis, 1. 2.), v Nymburce (Hálkovo městské divadlo, 2. 2.) a v Hradci Králové (7. 2.). V příštích ročnících plánují organizátoři rozšíření festivalu i do dalších měst.

Lidové noviny 30. ledna 2008, -len-