Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

ČÍNSKÝ NOVÝ ROK V ČESKÝCH MĚSTECH SE BLÍŽÍ

Letošní ročník je zaměřen na porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů a rituálů.

PRAHA, 23. ledna 2008
Příchod nového čínského roku je již tradičně spojován s oslavami. Nejinak tomu bude i v Česku, které rok myši přivítá ve čtyřech městech v rámci Čínského festivalu, jenž proběhne od 30. ledna do 7. února. Jeho cíle je přiblížit východní kulturní tradici a projit čínskou, českou a moravskou hudbu.
“Idea Čínského festivalu se zaměřuje na rituály a obřady. Program festivalu začíná přesně týden před zahájením čínského nového roku. Podle staré tradice sedm dní před jeho příchodem se vydá na cestu do nebes bůh kuchyně pro požehnání pro nás. Těsně před půlnocí se vrátí a přinese dobrou zvěst. Doba festivalu se shoduje s obdobím, kdy v Číně vrcholí vítání nového roku,” řekla dramaturgyně festivalu Sung Feng-jün.

Hudba i divadlo
Letošní ročník je zaměřen na porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů a rituálů, které budou tvořit hlavní osu celého festivalu sestávajícího ze dvou částí; hlavního putovního programu a pestrého doprovodného programu, jež vychází z místní české a moravské tradice a folklóru.

Návštěvníci se tak mohou těšit na vystoupení Emila Viklického nebo Zuzany Lapčíkové, ale ukázky asijských rituálních tanců a bubnů. Nebude chybět ani tradiční čínský čajový obřad s ochutnávkou nebo divadelní představení.

Rok naděje
Festival nabídne program postupně v Českém Krumlově, Praze, Nymburku a Hradci Králové. “Fascinuje mě starobylé čínské myšlení, medicína i divadlo. Připadá mi, že tam je obsažena hluboká moudrost. Nejsem žádný odborník, ale mám rád inspiraci, která se týká zvláštního proměnlivého pohybu původně jednotné energie,” řekl o svém vztahu k čínské kultuře herec a moderátor festivalu Jaroslav Dušek.

Do nadcházejícího roku Myši prý vkládá nové naděje. “Beru to jako rok velké příležitosti. Chci provést jakousi vnitřní očistu, inventuru a vykročit do dalšího času v intenzivnější, koncentrovanější podobě,” řekl.