Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

DÁT SI ŠÁLEK ČAJE…

Návštěvníci nebyli ochuzeni ani o ukázku tradičního čínského čajového obřadu v podání čajové mistryně Sun I-žung. Obřad, jehož kolébkou je Čína, je prý uvolněnější než ten japonský. Člověk při něm má ale dostatek času soustředit se sám na sebe. Jeho výsledkem má být debata s přáteli například i o kvalitě čaje nebo kráse porcelánu.

Někteří lidé si nechali ozdobit tvář tradičním líčením typu pekingské opery. “Lidé si mohou vybrat, co na svůj obličej chtějí, například styl ženy bojovnice nebo milovnice, muže bojovníka, černokněžníka i různých zvířat,” řekla lektorka Hanka Mathouserová.

V dalším workshopu se zájemci mohli naučit správně dýchat nebo alespoň se se správným dýcháním seznámit. “Přirozené dýchání dnes lidem chybí, lidé dýchají povrchně. Pokud ale lidé dýchají správně, mají lepší hlasový projev,” uvedla lektorka Karina Gelnarová.

Oslavy příchodu čínského nového roku se už konaly v Českém Krumlově a chystají se ještě v Nymburku a Hradci Králové. Organizátoři plánují v příštích ročnících s jeho rozšířením do dalších měst. Příchod čínského nového roku slaví nejen Číňané, ale více než polovina obyvatel celé zeměkoule.

Kultura.iHNed.cz  1. 2. 2008, Autor: Ludmila Hamplová, ČTK