Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

FESTIVAL PŘIBLÍŽÍ ČÍNSKOU KULTURU

Nymburk se stal kosmopolitním městečkem. Dnes a zítra zaplní orient Hálkovo divadlo

Nymburk – Událostí letošních zimních měsíců v Nymburku zřejmě bude Čínský festival. Vedle Českého Krumlova, Hradce Králové a Prahy si pořadatelé vybrali i středočeské město na Labi.

Pohled na Čínský festival

Program festivalu je připraven na zítřejší odpoledne a večer do Hálkova městského divadla.
„Koncepcí Čínského festivalu je sblížení kultur, jeho pořádáním chceme poskytnout prostor pro setkání odlišných tradic, zvyků, názorů, setkávání lidí různých národností. Chceme přiblížit západnímu světu východní kulturu. Přitom si přejeme seznámení s evropskou kulturou,“ uvedla organizátorka Čínského festivalu Feng-yün Song.* Proč byl za jedno z pořadatelských míst vybrán Nymburk?

Především díky multikulturní situaci současného Nymburka. Ve městě nyní sídlí pobočka jedné z největších čínských elektrotechnických firem. Téma sblížení odlišných kultur je tedy pro město aktuální. Jinak městečko Nymburk mám velmi ráda, protože zde mám přátele a často za nimi jezdím. Navíc obdivuji skvělého českého spisovatele Bohumila Hrabala.

* Na jaké programové lahůdky chcete diváky v Nymburku pozvat?

Chceme nabídnout divákům zajímavé kulturní zážitky. Návštěvníci festivalu uvidí originální čínský čajový obřad, který předvede čajová mistryně, Věřím, že zaujmou ukázky čínských a středoasijských rituálních tanců a bubnů.

V koncertní části vystoupí Dračí jazz F. Y. Song s Emilem Viklickým. Dále zahraje Trio Puo extra band, které je držitelem čínské hudební ceny. Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční čínské pochoutky a výtečné čaje. Festivalem bude provázet Jaroslav Dušek. Festivalový večer začíná v 18.30 a bude ho natáčet Česká televize.

* Má tento festival u nás založit novou tradici širšího poznávání čínské kultury?

Čínský festival je unikátním projektem, jehož cílem je vytvářet u příležitostí příchodu čínského nového roku prostor pro zajímavé setkání východní a západní kultury a tímto přispět k většímu porozumění a obohacení lidí s rozličnou kulturní tradicí. Po skončení a vyhodnocení letošního ročníku se rozhodneme jestli budeme pokračovat.

* Mohou se lidé k festivalu připojit jen jako diváci, nebo si i něco vyzkoušejí?

Ráda bych pozvala všechny, kdo se zajímají o divadlo, na otevřenou dílnu, která přiblíží zajímavosti z pekingské opery. Také uvítáme příznivce zpěvu, každý si může zazpívat v otevřené dílně při lekci Minuty zpěvu a dýchání, kterou povedou seminaristé mého tvůrčího studia. Pod citlivým vedením odborníků si zájemci mohou vyzkoušet svoji hlasovou a dýchací techniku. Obě dílny začínají v 17 hodin. Ve stejné době bude i čajovna nabízet čaje zdarma.