Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

FILHARMONIE OSLAVÍ ČÍNSKÝ ROK MYŠI

První putovní Čínský festival, který pořádá zpěvačka Feng-yün Song, vyvrcholí v pátek v Hradci Králové

Hradec Králové – První ročník putovního Čínského festivalu, který je oslavou příchodu čínského Roku myši, dorazí přes Český Krumlov, Prahu a Nymburk do Hradce Králové. Hlavní protagonistka, zpěvačka čínského původu a autorka mnoha kulturních projektů Feng-yün Song vystoupí se zdejší Filharmonií v jejím sále na Eliščině nábřeží v pátek 7. února. Hostem závěrečného koncertu přehlídky, který vyjde na CD jako Hudební oslava Roku myši, bude jazzový klavírista a skladatel Emil Viklický, moderátorem Jaroslav Dušek. V režii Lukáše Hurníka dojde nejen na Dvořákovo Largo čínské i moravské písničky, ale také na čajový obřad a tradiční lví tanec.

„První ročník navazuje na šestiletou tradici vítání a hudebních oslav čínského Nového roku v Praze. Čínský festival nese podtitul Sblížení kultur a je sestaven jako několikadenní kulturní přehlídka, jejímž cílem je přiblížit východní kulturní tradici západnímu světu, poukázat na možné souvislosti a paralely, umožnit jejich vzájemné obohacení a v unikátním hudebním projektu propojit čínskou, českou a moravskou hudbu,“ říká Feng-yün Song. V ostatních městech se k projektu připojili Alana Vitouš, Vlachovo kvarteto, Zuzana Lapčíková či Malé Vinohradské divadlo.V Hradci Králové zazní – v češtině i čínštině – slezská lidová Usnula děvečka pod lelujou, Mozartova Touha po jaru, Gruberova Tichá noc, kazašská Krásná dívka, čínská Vyšívání na zlatém hedvábí, Boží muka od Bohuslava Martinů či Viklického Moravský triptych.
Letošní ročník je zaměřen na porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů a rituálů, proto také o přestávce diváci uvidí rituální lví tanec. Jeho počátky sahají do dávných let, kdy Čínu bez většího odporu kolonizovalo osm cizích států. Lid Číny představoval spící lev, kterému berou svobodu a hrdost na jeho vlastním území. Veškeré přímé provokace proti útlaku byly krutě trestány, a tak školy wushu vytvořily lví tanec. Lev se musí vzbudit a probrat, jenom tak může znovu najít svoji ztracenou sílu a odvahu. Teprve pak může usilovat o ztracenou svobodu. Lva tvoří dva tanečníci, jeden nese hlavu, druhý tělo. Kolem něj pobíhá bojovník wushu, který má za úkol lva probudit k boji, tanec doprávazejí bubny a činely vyvolávající zlé duchy a přízraky.

Více naleznete na www.cinskyfestival. cz a www.fhk.cz.

Datum: 02.02.2008, Autor: PETR MAREČEK, Zdroj: Mladá fronta DNES, Strana: 05, Rubrika: Kraj Hradecký