Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

KRUMLOV PŘIVÍTÁ ROK MYŠI

Na Čínském festivalu vystoupí zítra Jaroslav Dušek, Zuzana Lapčíková i čajová mistryně

Český Krumlov – Průvod malovického Divadla Continuo centrem města zahájí zítra po 15. hodině Čínský festival v Českém Krumlově. Hlavní program zaplní Městské divadlo, které provoní čajovna i pokrmy čínské restaurace.
Večer, jímž bude provázet herec Jaroslav Dušek, ovládnou pódium rytmy bubnů, zpěvačka Feng-yün Song, Vlachovo kvarteto či cimbál Zuzany Lapčíkové.

Festival zároveň přivítá čínský nový rok Myši. Právě na šestiletou tradici jeho hudebních oslav v Praze přehlídka navazuje.
„Nese podtitul Sblížení kultur a pojali jsme ji jako několikadenní kulturní festival. Jeho cílem je přiblížit východní kulturní tradici západnímu světu, poukázat na jejich možné souvislosti a paralely, umožnit jejich vzájemné obohacení, v unikátním hudebním projektu propojit čínskou, českou a moravskou hudbu a také obohatit kulturní život ve významných městech České republiky,“ řekla hlavní organizátorka, zpěvačka čínského původu žijící v Praze Feng-yün Song.Její vystoupení s mnoha hosty také propojí hlavní program, který začíná v divadle od 18 hodin. Při koncertě se s ní na pódiu sejdou Vlachovo kvarteto, cimbalistka Zuzana Lapčíková, jazzové trio PUOextra Band, v němž figuruje i známý saxofonista Marcel Bárta, i Rena Milgram, která zatančí.

V závěru večera uvede Malé Vinohradské divadlo Legendu o myši, krátkou inscenaci ve stylu pekingské opery.
„Koncert s názvem Hedvábná cesta má symbolizovat mýtické putování Boha kuchyně k nebeskému Nefritovému císaři Zaowangye shang tian, který mu udělí požehnání k Novému roku,“ vysvětlil za organizátory Karel Fišer.

Akce se zaměří na porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů a rituálů, které budou tvořit hlavní osu celého festivalu. Věnuje se jim už odpolední doprovodný program. V 16 hodin mohou návštěvníci vyrazit do divadla, kde narazí na Dobrou čajovnu s ukázkou přípravy čaje ve stylu kung fu cha, ochutnávky pokrmů čínské restuarace Shanghai i miniaturní výstavu vzácné sbírky tradiční lidové umělecké tvorby z Náprstkova muzea.

V divadelním klubu Antré si mohou zahrát Go, Mahjong a další tradiční čínské hry, do zkušebny pak zajít na tvůrčí dílny: O pekingské opeře včetně líčení a pohybu, Minuty zpěvu a dýchání a O lidové písně s herci Continua. Bude se rovněž malovat na hedvábí a prodávat výrobky výtvarného ateliéru Šarlat.

Samotný koncert předznamenají ukázky čajového obřadu s čajovou mistryní Sun Yirong, pásmo čínských a středoasijských rituálních tanců a bubnů, tradiční čínský tanec v podání studia Trn v oku i přednáška Zlaty Černé, předsedkyně Českočínské společnosti.
Festival se uskuteční ještě v Praze, Nymburce a Hradci Králové, kde vyvrcholí koncertem Feng-yün Song s místní filharmonií.
Jarní svátky neboli čínský Nový rok jsou nejvýznamnějším tradičním čínských svátkem. Dle lunárního kalendáře připadne na 7. února.

Datum: 29.01.2008, Autor: VÁCLAV KOBLENC, Zdroj: Mladá fronta DNES, Strana: 05, Rubrika: Kultura – jižní Čechy