Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

PRAŽANÉ VÍTALI ČÍNSKÝ NOVÝ ROK, ROK MYŠI

“Tento festival doufá, že tento první ročník nebude poslední,” uvedl moderátor Jaroslav Dušek festival, který si klade za cíl spojování východní a západní tradice.

PRAHA, 1. 2. 2008
Čínský nový rok začíná 7. února, návštěvníci Čínského festivalu 08 v pražském Paláci Akropolis ale přicházející rok myši vítali již tento pátek. Na příznivce čínské kultury čekal tradiční čínský tanec od Žluté řeky, Píseň hedvábného tance nebo ukázka čajového obřadu. Lidé se také dozvěděli zajímavosti o čínském kalendáři, mohli se nechat nalíčit nebo naučit správnému dýchání.

“Tento festival doufá, že tento první ročník nebude poslední,” uvedl moderátor Jaroslav Dušek festival, který si klade za cíl spojování východní a západní tradice. První ročník navazuje na šestiletou tradici vítání a hudebních oslav čínského nového roku v Praze. “Rok myši, nebo také krysy, je specifický tím, že jím začíná dvanáctileté období čínského kalendářního cyklu,” vysvětlil Dušek.
O čínském kalendáři a čínských obřadech se publikum dozvědělo z krátké přednášky sinoložky Zlaty Černé. Myš je podle ní v čínské tradici velice oblíbené zvíře, rok myši by měl být plný drobné a úspěšné práce. “Myš je také symbolem bohatství, protože tam, kde bývají myši, je co jíst,” řekla Černá. V Číně se kromě dvanáctiletých cyklů počítají i šedesátileté. Nadcházející je 25. v cyklu.