Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

PROČ SE MYŠ NESNÁŠÍ S KOČKOU

Po Tiché noci přichází Tichá myš a začíná nový čínský zvěrokruh. Myš v něm vede. Podle starého čínského mýtu myš není nejrychlejší zvíře, ale ví, jak na to.

Kdysi dávno v nebeské říši vyhlásil Nefritový císař, že se do astrologického zvěrokruhu dostane nejrychlejších dvanáct zvířat. Myš a kočka byli tehdy velcí kamarádi. Domluvili se, že se vydají na cestu k Nefritovém císaři, až si trochu zdřímnou. Ale když kočka ještě spokojeně předla, myš byla již na cestě. Před sebou měla z ostatních zvířat jen buvola, který byl sice pomalý, ale nesmírně pilný a houževnatý, a šel již dlouhé dny.
Odbyla hodina a zvěrokruh se zavíral, myška naskočila na buvola a z něj pak seskočila jako první přímo před Nefritového císaře. Od té doby myš zvěrokruh dvanácti zvířat vede a kočka s myší se už nemají rádi.Tuto prastarou čínskou legendu můžeme vidět v divadelním provedení ve stylu pekingské opery na prvním ročníku Čínského festivalu v ČR v období 30.1. – 7.2. 2008, v Městském divadle Českého Krumlova (30.1.), v Hálkově městském divadle Nymburk (2.2.), v Paláci Akropolis v Praze (1.2.) a ve Filharmonii Hradec Králové (7.2.).
Čínský festival v ČR pořádá Feng-yűn Song o.s. ve spolupráci s dalšími organizacemi. Na festivalu bude účinkovat zpěvačka Feng-yűn Song a její hosté, moderovat bude Jaroslav Dušek.

Feng-yűn Song, Deník 08.01.2008