Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

ROK MYŠI PŘIVÍTÁ V ČR ČÍNSKÝ FESTIVAL

Zatímco Češi bujaře oslaví příchod Nového roku během silvestrovské noci, více než polovina obyvatel zeměkoule si na něj další měsíc počká. Podle lunárního kalendáře, který se řídí cykly Měsíce a kterým se řídí také Číňané a obyvatelé dalších asijských zemí, totiž přelom roku nastane až sedmého února. V České republice budou příchod Roku myši (krysy) provázet kulturní akce v rámci prvního ročníku Čínského festivalu.
V Číně začíná vítání Nového roku tradičně již týden před jeho příchodem, tzv. Malým novým rokem. Dle tradice se v tento den vydává bůh kuchyně na cestu k nebeskému Nefritovému císaři, od něhož dostane požehnání k Novému roku.

Po slavnostním zahájení 30. ledna v Českém Krumlově se festival přesune do Prahy, Nymburka a 7. února vyvrcholí “novoročním” koncertem Feng-yün Song s Filharmonií Hradec Králové, z něhož bude pořízen záznam a následně vydáno CD album.
První ročník Čínského festivalu navazuje na šestiletou tradici vítání a hudební oslavy čínského Nového roku v Praze, kterou iniciovala zpěvačka čínského původu a autorka mnoha kulturních projektů Feng-yűn Song. Podle organizátorů je jeho cílem přiblížit východní kulturní tradici západnímu světu, poukázat na jejich možné souvislosti a paralely a umožnit jejich vzájemné obohacení.Festival je zaměřen na porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů a rituálů, které budou tvořit hlavní osu celého programu. Ten se skládá z hlavního putovního programu a z pestrého doprovodného programu, který vychází z místní české a moravské tradice a folklóru.
Hlavní putovní program bude propojen koncertem Feng-yün Song a její hostů s názvem Hedvábná cesta. Symbolizuje tak mytické putování boha kuchyně k nebeskému Nefritovému císaři, který mu udělí požehnání k Novému roku. V rámci hlavního programu budou moci diváci zhlédnout ukázku čajového umění, rituálních tanců a bubnů, lidový tanec a hudební vystoupení čínských dětí a další hudební a divadelní představení.

Doprovodný program nabídne ukázky čínského lidového umění a kultury a místního folklóru českých a moravských krajů, tzn. ukázky hudby, divadla, workshopy, tradiční pochoutky čínské i místní kuchyně, ukázku bojového umění a jarmark.
První ročník Čínského festivalu je co do objemu a náplně v České republice pro východní kulturu největší událostí roku. Podrobný program najdete na www.cinskyfestival.cz.