Skip to main content
    • Čeština
    • English
Vítání Nového Čínského Roku
komorní hudební festival

LUNÁRNÍ FESTIVAL 2009 – VÍTÁNÍ ROKU BUVOLA

Podle čínského lunárního kalendáře přichází 26. 1. 2009 rok buvola.

V Číně začíná vítání lunárního Nového roku tradičně již týden před příchodem Nového roku, tzv. Malým novým rokem. Podle tradice se ten den vydá bůh kuchyně na cestu k nebeskému Nefritovému císaři, od něhož dostane požehnání k Novému roku.

Lunární festival 2009 – Vítání roku buvola se bude konat v období 17. – 23. ledna 2009 ve čtyřech městech Čech a Moravy (viz festivalová města).

FESTIVALOVÁ MĚSTA:

Brno –  ND Reduta (17.1.)
Hradec Králové – Filharmonie Hradec Králové (18. 1.)
Praha – Palác Akropolis (20.1.)
Český Krumlov – Městské divadlo Český Krumlov (23.1.)

Program Festival vítání Nového lunárního roku je tvořen z večerního koncertu Koncert Země, jenž má putovní charakter a je hlavní osou celého programu, a dále z pestrého doprovodného programu – Barevný jarmark,který probíhá v podvečer a vychází z místní české a moravské tradice a folklóru a je obohacen o asijskou inspiraci.

Téma minulého festivalu Vítání roku myši bylo porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů a rituálů. Festival Vítání roku buvola se zaměřuje na autenticitu v uměleckém projevu, návrat ke kořenům a porovnávání původní hudební tradice v západních a východních kulturách.

Na scénách Lunárního festivalu 2009 – Vítání roku buvola se můžeme těšit na  vzácné hosty z dalekých zemí: zpěvačku jiského národa z vesnice čínského jihozápadu Qu-bi-a-u, čínskou hudební virtuózku, jako první na světě získala titul hry na klasickou čínskou citeru Wu Na, indického multiinstrumentalistu, skladatel, autor filmové hudby Ganeshe Anandana, svéráznou slovinskou nadžánrovou zpěvačku alpské hudební tradiceBogdanu Herman. Z tuzemska se určitě těšme na královnu moravských lidových písní Jarmilu Šulákovou, prince české cikánské muziky Filipa Gondolána, Jehož vystoupení jsou náladově i žánrově jiná, bez hranic.

Herec a autor loutkového divadla japonského původu, Nori Sawa, nám bude vyprávět svou pohádku o buvolu, zpěvačka a autorka mnoha hudebních projektů Feng-yűn Song přinese na festival své další multikulturní hudební fúze Písně od šansonu až k jazzu… (s Triem PUO extra band),  Poezii ticha (s Vladimírem Václavkem). Současný hudební život z jihočeského kraje na Lunární festival 2009 uvede dudácký jazzový soubor LM z Třemošné, který „multikulturně“ překvapí.

Zpestřením festivalu bude “předkoncertní” program – Barevný jarmark, na kterém budou degustace tradičních čínských pochoutek a prvotřídních čajů, ukázky z tradiční terapie od thajských masérek, Minuty zpěvu a dýchání – ukázky z vzdělávacího programu Mystiky za hlasem Studia F.Y. Song…

Programem Speciál bude: česká premiéra dokumentárního filmu o lidském hlase “Máš hlas, tak zpívej!” slovinské režisérky českého původu Hanky Kastelicové, ukázky z workshopů o emocích v čínských, cikánských a slovanských lidových písních a Čajová osvěta – prezentace světa čajů (Čajový komfort).

Festival budou provázet:
Jaroslav Dušek a Thomas Gasston.

Čestný předseda festivalu:
PhDr. Jiří Šíma DrSc.
– mongolista a sinolog, zakladatel občanského sdružení Klubu přátel Asie, Společnosti přátel Mongolska a Malého asijského muzea; bývalý velvyslanec v Mongolsku; bývalý vedoucí vědecký pracovník Orientálního ústavu ČAV

Odborná poradkyně festivalu:
Dr. Zlata Černá
– česká sinoložka, předsedkyně Čínsko-české společnosti v ČR